Jarní knižní novinky

04.04.2015 10:14

Hned v první jarní dny se v naší knihovně objevilo několik nových knih, představíme Vám některé z nich. Kompletní seznam novinek najdete na http://www.knihovna-brezina.cz/nove-knihy/

Vlastimil Ondruška představuje svoji další knihu Ďábluv sluha ze série Hříšní lidé Království českého. Mocný jihočeský velmož Oldřich z Hradce se soukromě obrátí na královského prokurátora a správ­ce severních Čech Oldřicha z Chlumu s prosbou o pomoc. Na jeho panství se totiž začaly dít věci, které jsou nejen proti lidskému rozumu, ale i proti křesťanské víře. Došlo také k nevysvětlitelné vraždě, jejíž obětí se stal jeho otec Vítek. Zdá se, že nitky zla sahají až za hranice Českého království

Další novinkou je příběh o nešťastném manželství, z něhož zdánlivě není úniku s názven Chceš-li s mužem býti... musíš s ním i výti…? od autorky Aleny Jakoubkové. Salome se provdá za ďábelsky přitažlivého muže, Adama, z velké lásky, sotva oslaví osmnácté narozeniny, a to navzdory rodičům. Společně odchází z rodného města do Prahy, Salome se vzdá vysněného studia na univerzitě a nachází si práci. Jenomže Adam se jí mění před očima. Z okouzlujícího mladíka se stává neurvalý a nespolehlivý sobec. Ještě že má Salome své přátele, kteří ji neopouští ani v nejtěžších chvílích. Nyní se musí rozhodnout, jestli bude i po mnohých zklamáních nadále stát po Adamově boku, nebo do svého života pustí nového muže, který o ni vytrvale usiluje.

Kniha autora Daniela Pennaca s názvem Pes Paličák rozhodně patří k textům, které by děti národa milovníků psů neměly postrádat ve své knihovně. Už když se narodí, nikdo toho šeredného čokla nechce, ale on má zatracené štěstí. Životu se naučí na smetišti, v útulku i v pařížských ulicích. Skutečný psí román o hledání lásky a přátelství z pera slavného francouzského spisovatele. Přes nesčetné peripetie se odložené štěně a hlavní hrdina knihy pes paličák dostane ze skládky na předměstí v Nice a do psího útulku. Zakotví v Paříži u své vyvolené paničky Kouli: rozmazlené a příšerné holčičky, která se i přesto stane jeho jedinou a milovanou paní. To vše ve vyprávění psa paličáka, který ví, že lidi se holt musí ochočit! Pennacovo vyprávění osciluje mezi skvělou karikaturou „dvojnožců“, se kterými se pes na své cestě setkává (vtipná setkání s řezníkem, maloměstskou paničkou a rodinou holčičky Kouli) a dobrodružnou ságou o věrnosti a přátelství.