Noc s Andersenem

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Všichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje - knihy soupeří s mnoha akčními lákadly od bezduchého vysedání před televizní obrazovkou k počítačový hrám. Tento stav kritizuje široká veřejnost, nám všem se zdá, že dnešní děti nečtou. Bylo provedeno mnoho výzkumů dětského čtenářství s alarmujícími výsledky, ale jen málokterý z nich radí, jak ze začarovaného kruhu ven. Mnozí odborníci lámou hůl nad rozvojem čtenářských návyků.
 

Noc s Andersenem 2015

Již podruhé uspořádala Obecní knihovna Březina ve spolupráci se Základní školou Březina dne 27.března 2015 Noc s Andersenem. Po loňském úspěšném prvním ročníku se děti již nemohly dočkat. Výsledkem byla rekordní účast - 39 dětí. Letošní ročník byl věnován nejen 100. výročí narození českého pohádkáře Jana Drdy, ale všem pohádkám.

Tentokrát děti přivítal český Honza s ranečkem kuchet a dobrou náladou. Neřekl jim aby si šly lehnout na pec, jak byste možná čekali, ale poslal je na zkušenou do světa.Vytvořily skupiny, ve kterých byly děti různého věku, aby síly byly rovnoměrně rozdělené. Dostaly váčky na peníze, ty byly  odměnou za splněné úkoly. A pak hurá do světa! Musely třeba poradit pohádkovému dědečkovi, který popletl názvy pohádek, složit z rozházených písmenek tajné heslo, pobavit ostatní děti nějakou scénkou či vtipem, podle krátkých ukázek poznat, ze které pohádky jsou, samy vymyslet nějaký strašidelný příběh… a mnoho dalších zajímavých úkolů. Byly také za odměnu pozvány na královskou hostinu, kdy byl připraven výborný dort.

Cesta byla dlouhá a namáhavá, na konci je čekal zase Honza, který spočítal každé skupině vysoutěžené dukáty. Vyhrála samozřejmě ta skupina, která jich měla nejvíc. První tři skupiny byly odměněny hezkou knížkou s osobním věnováním od autora. Ale tím ještě naše pohádková noc neskončila. Kdo chtěl, mohl se zúčastnit výtvarné dílny, ve které se mohly děti naučit tajné písmo a napsat tajný vzkaz třeba rodičům, nebo kamarádům. Také mohly pomocí obrázků a lepidla vytvořit fotomontáž pohádkového světa.

Večer byl plný nových zážitků a tak se postupně děti ukládaly k spánku do svých spacáků a  ještě dlouho do noci si svěřovaly své dojmy a tajemství. Možná, že se i některým dětem zdálo o Noci s Andersenem roku 2016.

Fotografie z celé akce najdete na Google+ zde.

 


Noc s Andersenem 2014

V obci Březina proběhla Noc s Andersenem poprvé 4. dubna 2014 a to ve spolupráci Obecní knihovny Březina, Základní a mateřské školy Březina a spolku PRO Březinu.

Žáci se začali scházet kolem sedmé večerní, rozloučili se s rodiči a během krátké chvíle dorazil i sám spisovatel Hans Christian Andersen, který celou noc uvedl, dětem v krátkosti řekl něco o sobě a poté již paní knihovnice představila téma letošní noci. Tím se stali detektivní příběhy komise Vrťapky. Skřítci Březínci měli pro děti připraven poklad, ale ten se ztratil. A tak napsali psímu detektivu Vrťapkovi a jeho kamarádům žádost o pomoc s vyšetřováním. Vrťapka samozřejmě neodmítl a přijel, dětem rozdal průkazy detektivů a pátrání mohlo začít.

Mladí detektivové museli vyřešit labyrint cest do obce, v tajence najít budovy, ve které byla ukryta další indicie. Tam je také čekalo sladké překvapení - nádherný a hlavně výborný dort, který pro děti připravila místní šikovná maminka s dcerou. Poté, co se dojedl dort, tak začalo další pátrání, které nakonec děti zavedlo až ke skládání puzzle. Nu a ten, kdo obrázek složil a poznal postavičku detektiva Vrťapky, mohl běžet k pokladnici, kde každého čekalo překvapení. Pro vítěze soutěže (dvě věkové kategorie) byly připraveny Vrťapkovy sebrané spisy s věnováním pro nejlepšího detektiva od autora knihy Petra Morkese.

Poté, co si mladí detektivové prohlédli získaný poklad a dostatečně si užili pocit z detektivního úspěchu, následovala výtvarná dílna. Úkolem bylo co nejlépe namalovat Vrťapku, jeho kamaráda Čendu či novinářku Hermínu. Porota složená z knihovnice a zástupce spolku PRO Březinu měla velice těžký úkol, protože obrázky byly opravdu nádherné a těžkou soudit, který byl nejlepší. Protože porotě bylo líto přidělit jen první místo, rozhodli se její členové pro třetí až první místo. Výherci opět získali Vrťapkovy sebrané spisy, tentokráte s věnováním pro vítěze výtvarné dílny. Po výtvarné dílně žáci zasedli do kruhu a jejich úkolem bylo představit svou nejoblíbenější knihu. K všeobecnému překvapení se toho žáci zhostili lépe než někteří moderátoři v televizi a knihy představili opravdu v tom nejlepším světle. Po demokratickém hlasování pak byly rozdány poslední knihy, tentokráte s věnováním za nejlepšího čtenáře.

A protože byl večer dlouhý a mladí detektivové již byli unavení, tak si připravili své spacáky, polštářky a plyšáky a uložili se k spánku. K usínání jim byly puštěny Andersenovy pohádky vyprávěné hercem Milošem Kopeckým. Ráno je pak čekala výborná koláčová snídaně a pak si již pro žáky přicházeli rodiče.

Fotografie z celé akce najdete na Google+ zde.